“Польська Одрі Хепберн”: історія акторки кіно та театру Йоанни Єндрика

Йоанна Єндрика у дитинстві була дуже сором’язливою. Про це вона неодноразово зазначала в інтерв’ю, й наголошувала, що саме через таку “рису” вирішила стати акторкою. Свою замкнутість польська акторка українського походження сприйняла як виклик, однак ще сильнішим виявилось бажання здійснити дитячу мрію. Неймовірна історія “польської Одрі  Хепберн” на ternopil-trend.in.ua

Історія “польської Одрі Хепберн”: особисте життя та кар’єра  

Йоанна (Станіслава при народжені) Єндрика з’явилася на світ 1 січня 1940 року в одному  з найстаріших  міст України й Поділля – Теребовлі. У Лодзі закінчила Державну вищу школу кіно, телебачення та театру ім. Леона Шиллера. У 1965 році як випускниця кіношколи, влаштувалася на постійну роботу в лодзькому театрі ім. Стефана Ярача. Там зустріла своє кохання, ним виявився актор Кшиштофа Хамієць, який грав на тій ж сцені, що і Йоанна. Дівчина була вражена, що з-поміж усіх жінок, привабливий і популярний актор театру вибрав саме її. 

Джерело: фото film.interia.pl

Перебуваючи у стосунках, про коханого Йоанни ходило багато пліток, що нібито він має роман з іншою жінкою, до того ж не одною. Але до нестями закохана не помічала цього. У театрі ім. Стефана Ярача пропрацювала до 1968 року, згодом з’явилася на сцені театра Атенеум ім. Стефана Ярача у Варшаві. Молоде подружжя переїхало з Лодзя та назавжди оселилося у столиці. Обидва працювали в престижному столичному театрі “Атенеум”. Це стало фатальним у стосунках Йоанни та Кшиштофа. У Хамієць зав’язався роман з жінкою директора, що славилася своєю слабкістю до привабливих чоловіків. Тоді ж Єндрика потребувала розлучення. Після цього Кшиштоф Хамієць назавжди зник з життя Йоанни. Вдруге одружилась з режисером і сценаристом кіно Станіславом Єндриком. Наступним став шлюб з кореспондентом і перекладачем, головним редактором щомісячника “Континенти” Єжи Хоціловським.  

Фото з приватного архіву. Джерело: фото www.se.pl

У варшавському театрі “Атенеум” працювала до 1980 року. Невдовзі перейшла до “Квадрату”, де затрималася на 9 років. Попри театральну сцену, часто з’являється в польських радіоефірах, грала у досить відомих серіалах та фільмах. У 1995 році Художня театральна група Театру польського радіо нагородила акторку кіно та театру почесною нагородою “Wielki Splendor” за творчі здобутки. 

Відомі фільми та серіали, у яких зіграла польська акторка 

У Йоанни Єндрики пишна фільмографія. У кіно польська акторка з’явилася раніше, аніж у театрі. У 1961 році дебютувала в фільмі “Два джентльмени “Н””, де зіграла Елізабет, дівчину головного героя Янека Дзевановіча. У другому післявоєнному кримінальному фільмі розповідається про те, як головний герой Янек Дзевановіч намагається з’ясувати  загадкове вбивство свого батька, проводячи шпигунське дослідження самостійно. В його основі лягли реальні події. 

Через 3 роки Йоанна знову зіграла у повнометражному польському фільмі. “Рукопис, знайдений у Сарагосі”, знятий за мотивами однойменного роману Яна Потоцького, розповідає історію молодого офіцера, який дорогою до Мадрида зустрічає людей і слухає їх історії. Йоанна Єндрика у цій стрічці зірала мавританську принцесу Зібельду. 

Кадр з фільму “Jak rozpętałem drugą wojnę światową”, 1969 рік. Джерело: filmpolski.pl 

У 1965 році з’явилося одразу 2 кінострічки: “Капітан Сова на стежці” та “Острів лиходіїв”. Йоанну Єндрик запрошували також до касту акторів телесеріалів. Один із перших у фільмографії – “На кону більше, чим життя”, польський шпигунський серіал 1967-1968 років. У ньому розповідається про польського агента Станіслава Коліцького, що у роки Другої Світової війни видає себе як агента J-23. У “Пригодах пана Міхала” Йоанна Єндрика зіграла персонажа другого плану трилогії Генрика Сенкевича Анусю Борзобогату-Красєнську. 

Кадр з фільму “Kocie ślady”. Джерело: filmpolski.pl 

У 70-х роках ХХ століття Єндрика зіграла у 5 фільмах та 1 серіалі: “Дятел”, “Зелене кохання”, “Пастка”, “Котячі сліди”, серіал “Найважливіший день життя” тощо. Польська комедія “Дятел” Єжи Гружи розповідає про 40-річного соціолога Стефана Вальдека, який працює у варшавському “Supersam”. 

Його пристрасть – колекціонування дисків з голосами птахів. Через це головного героя вважають диваком. Коли його дружина їде на змагання, вирішує провести вільний час у компанії жінок. Спочатку він запрошує на побачення привабливу колегу Ірену, яку зіграла Йоанна Єндрика, а згодом і “підбирається” до інших. 

Кадр з фільму “Zemsta”, 1972 рік. Джерело: filmpolski.pl 

У 80-х роках Йоанна Єндрика з’явилася в польському серіалі Яна Ломницького “Дім”, який транслювали аж до 2000 року. Він розповідає історію мешканців старої кам’яниці у Варшаві на вулиці Злота. За трансляцією “Дім” є одним із найдовших серіалів. 

Кадр з фільму “Kto zabił św. Mikołaja?”, 1972 рік. Джерело:  filmpolski.pl 

Починаючи з 2000-х, зіграла у низці серіалів та мильній опері: “M jak miłość”, “Pensjonat pod Różą”, “Само життя”, “Глина” та інші. Останній фільм за участі акторки вийшов на екрани у 2008 році. “Ще раз” – історія про те, як одночасно народжується зріле та юнацьке кохання. Це історія перипетій між батьком і сином, матір’ю та дочкою. Йоанна з’явилася перед глядачами у образі мами головного героя Томека. 

Які проєкти озвучувала Йоанна Єндрика?

З 1973 по 2013 рік Йоанна Єндрика займалася дубляжем фільмів, серіалів, а також телепередач. Так, як більшість фільмів виходили й продовжують виходити англійською мовою, існує потреба у дубляжі, тобто – перекладі. 

Джерело: фото filmpolski.pl 

З відомих робіт – це всі частини англійсько-американського фільму “Гаррі Поттер” Джоан Роулінг, де Йоанна озвучила рижоволосу чаклунку Молі Візлі. У популярному дитячому мультфільмі  “Свинка Пеппа” Бабуся Свинка в польському дубляжі говорить саме голосом Єндрика. З 1996 по 2004 роки акторка кіно та театру працювала над дубляжем “Гей, Арнольд”. Від 2013 року озвучує персонажа Нону, бабцю Кет у комедійному американському серіалі “Сем і Кет”. 

Comments

.,.,.,.