Зв’язкова УПА Горчинська Ванда, яка пережила тортури й каторгу: історія та кінострічка

Горчинська Ванда Петрівна була українською медсестрою та зв’язковою УПА яка була засуджена за антирадянську діяльність . Ціна її незалежності та непокірності – 15 років каторги у найвіддаленіших місцях Радянського Союзу. Жінка дотепер проживає у рідному місті, має двох дітей, трьох онуків та правнуків. Далі на ternopil-trend.

Історія нескореної Ванди Горчинської 

5 липня 1924 року на світ з’явилася майбутня захисниця української державності Ванда Горчинська. Народилась жінка в місті Копичинці Гусятинського району, що на Тернопільщині. Її батьками була українка Текля Ухач та поляк Петро Горчинський, про це повідомляє ресурс Вікіпедія. Свою освіту здобула в одній із польських шкіл, а згодом працювала санітаркою в районній лікарні.

Ванда ще з 18 років стала до лав Організації Українських націоналістів, де її прозвали “Домовиною”. До нього її запросила подруга Стефанія Зарембська.  Такий псевдонім жінці надали  не випадково, а через те, що зв’язкова УПА вміла добре зберігати таємниці.

Дівчина вчинила невдалий замах на життя керівника НКВС, після чого перейшла у підпілля. Там вона пробула близько 2 років і займалася лікуванням людей, була медичною сестрою УПА. Потім працювала друкаркою, медсестрою Копичинецького надрайонного Українського Червоного Хреста та заступником керівника медслужби Пробіжнянського району.

Життя Ванди змінилось одного дня. У Горчинської була близька подруга Софія, якій жінка дуже довіряла та все розповідала. Одного разу вона покликала до себе на вечерю, а зранку в квартирі подруги звязкову схопили. Усвідомити зраду подругу та все, що трапилось, змогла перебуваючи в чортківській камері. Згодом подруга Софія  видала побратимів Ванди з криївки та місцезнаходження самої криївки. Арештували жінку у віці 21 року,  в 1946 році та засуджено  до 15 років каторжних робіт з конфіскацією майна. Своє покарання зв’язкова УПА відбувала у кількох таборах: Дудінки, Норильська, Тайшета, Нордовії, зараз це міста, які входять до складу Російської Федерації. 

На каторзі Ванда виконувала різні види робіт: працювала на глиняному та кам’яному кар’єрі, будувала аеродром в Норильську. Це були фізично важкі роботи, які багато хто не міг витримати. Робочий графік був важким, це бувало 9-10 годин на добу. Окрім цього, жінка  терпіла різноманітні катування та звірства, але це не зламало її.

 У 1956 рік Горчинську випустили на волю, проте вона не квапилась повертатись до рідної домівки. Так, як батьки також зазнали репресій і були вивезені до Амурської області де й загинули, Ванду мучили докори сумління за те, що постраждали її найрідніші люди. У 35 років, в рідному селі  жінка зустріла своє кохання, чоловіка Романа Демчука, який був колишнім засудженим, про це повідомляється на Суспільному.

Фільм “Зв’язкова. Домовина” про особистість зв’язкової УПА

Історія Ванди Горчинської була прикладом незламності та непокорності для багатьох. 1 травня 2022 року, в рідних Копичинцях було презентовано документальний фільм “Зв’язкова. Домовина”, який розповідає про упівку. Його режисером є Володимир Ухач. Копичинецька міська рада на своїй офіційній сторінці поділилась інформацією, що команда ГО “DELIRIUM” понад рік працювала над створенням кінострічки. У ньому розповідається про справжню боротьбу за Незалежну і вільну державу, про незламний дух, який був в серці Ванди. 

Джерело: офіційна сторінка Delirium.

Після прем’єри фільму, всі зібрані кошти були передані на потреби військових Збройних сил України. “Delirium” на сторінці у Facebook розповів, що задля цього проєкту, команда цілий рік брала інтерв’ю, добирала потрібну інформацію, прописувала сценарій, шили костюми цієї епохи тощо.

Прем’єра фільму мала відбутись ще в лютому, але життя внесло свої корективи, проте зараз виникає велика необхідність говорити про жорстокість та зло, яке прийшло на наші землі. 

Comments

.,.,.,.