Нестор Нижанківський – відомий піаніст та критик з Тернопільщини

Нестор Нижанківський – уродженець Тернопыльщини був відомим музичним критиком та композитором, який створював музику в 19 столітті. Повідомляє “Ternopil-trend“.

Життя та юність музиканта

Народився Нестор Нижанківський 31 серпня 1893 року в містечку Бережани на Тернопільщині. Його батько був композитором та священником отцем Остапом Нижанківським. В будинку батьків частими гостями були представники тодішньої інтелігенції – Соломія Крушельницька, Михайло Волошин, Станіслав Людкевич, Іван Франко, Володимир Гнатюк та інші.

В творчій атмосфері зростали і діти отця Остапа, серед яких Нестор був найстаршим. Майбутній композитор навчався в Стрийській гімназії, однак через погану поведінку його виключили з сьомого класу. Батько відправив сина на навчання до Львова, де він опановував музичне мистецтво. Згодом Нестор таки закінчив Стрийську гімназію.

Переломним моментом для нього як музиканта стала зустріч з співаком Модестом Менцінським, який приїхав з концертом у Стрий. Юний Нестор Нижанківський акомпонував відомому музиканту. Саме тоді він зрозумів, що музика – це його покликання. Варто додати, що під час концерту виконали перший твір майбутнього композитора – «Піскар».

Нижанківський

Хлопця забрали армію, проте вже через три місяці він повернувся додому через стан здоров’я. Після повернення у Львів Нестор починає вивчати історію музики, мистецтва та філософії. Завдяки інтенсивному навчанню талановитий хлопець зміг поступити у Віденську музичну академію.

Творчість Нестора Нижанківського

Всі плани змінила Перша світова війна. Композитора призвали в армію, воював він на боці Австрії, згодом потрапив у полон, де провів три роки. Повернувшись у Стрий, Нестор Нижанківський став активним учасником українського національно-визвольного руху. Після завершення Першої світової війни уродженець Тернопільщини повернувся до Відня, де продовжив здобувати музичну освіту.

Отримавши диплом, композитор прагне повернутися на Україну. За сприяння свого друга Василя Барвінського він очолив Вищий музичний інститут імені Миколи Лисенка. Саме з того часу Львів та Галичина змогли почути музику талановитого композитора. Незважаючи на викладацьку діяльність, Нестор Нижанківський встигає працювати концертмейстером на виступах відомих співаків – Крушельницької, Руснака та інших.

Мав талант уродженець Тернопільщини і до написання статей та критичних оглядів, які часто публікували на сторінках українських видань. Захоплювався Нестор Нижанківський також фотографією. На своїх світлинах він зображував український народ, традиції, культуру та надзвичайно красиву природу.

З приходом радянської влади композитор відчув тиск і змушений був з сім’єю покинути Україну. Скориставшись австрійським громадянством, Нестор Нижанківський виїхав у Польщу. Однак, в таборі для переселенців у Лодзі він потрапив у шпиталь. Туга за батьківщиною підкосила й без того слабке здоров’я музиканта. Весною 1940 року Нестор Нижанківський помер. Композитора поховала в Лодзі і лише в 1993 році його прах повернули на Україну.

Comments