Тернополянин Василь Безкоровайний – автор відомих музичних творів

Тернопіль є батьківщиною багатьох талановитих людей. Прославив рідне місто диригент та композитор Василь Безкоровайний. Повідомляє «Ternopil-trend».

Тернополянин є автором сотень музичних творів та композицій. Він був найвідомішим композитором на початку 19 століття. Василь Безкоровайний написав 300 творів і в свій час збирав повні концертні зали. Однак, через політику радянської влади, його музика довго була під забороною.

З чого почалося захоплення музикою у відомого композитора

Василь Безкоровайний народився 12 січня 1880 року в сім’ї бідного міщанина. Поступивши в Тернопільську учительську семінарію, він захопився музикою. На талант учня звернув увагу його вчитель Олександр Голембйовський. Згодом Василь Безкоровайний перейшов вчитися до гуманітарної гімназії, де почав вчитися грі на скрипці і фортепіано.

Успіхам свого талановитого сина надзвичайно радів батько, який також володів чудовим тенором та співав у церковному хорі. Навчаючись у семінарії, Василь Безкоровайний почав співати в церковному хорі. Ще зовсім юним композитор відвідав концерт Українського театру товариства «Бесіда» зі Львова. Під час прослуховування концерту Володимир Безкоровайний зрозумів, що має присвятити життя музиці. З того часу він захопився грою на цитрі Євгена Купчинського. Юнак почав опановувати контрабас.

В сьомому класі гімназії він вперше спробував себе як диригент. На слова Івана Франка в 1898 році Володимир Безкоровайний написав власний твір «Гей, хто на  світі!». З 1901 року – він постійний учасник тернопільського хору «Боян».

Василь

Після гімназії композитор продовжив навчання у Львівській консерваторії та одночасно в політехнічному університеті. На жаль, тернополянин не мав грошей на навчання, тому підробляв в різних канторах, а ввечері займатися улюбленою музикою. Шалений ритм життя настільки виснажив музиканта, що він змушений був три місяці лікувати легені.

Музична творчість Василя Безкоровайного

До 1910 року композитор продовжував жити та працювати в Львові. Він працював викладачем Української гімназії, диригентом хору «Боян», також активно вивчав англійську мову. Протягом двох наступних років тернополянин очолював гімназію в Новому Торзі на Лемківщині.

В 1913 році композитор повернувся до Тернополя, де почав викладати у гімназії. Однак, в 1919 році польська влада заарештувала Василя Безкоровайного. Випустили його з в’язниці лише через рік. Опинившись на волі, тернополянин вирішив стати сім’янином та одружився на своїй учениці Стефанії Стеблицькій.

Протягом усього свого життя Василь Безкоровайний успішно поєднував талант фізика та композитора. Під час роботи в гімназії він одночасно викладав фізику, математику та співи.

Саме за сприяння композитора в 1928 році у Тернополі з’явилася філія «Музичного товариства імені Миколи Лисенка». До 1929 року в доробку тернополянина нараховувалося 70 музичних творів.
Коли почалася Друга світова війна, Василь Безкоровайний працював керівником церковного хвору.

Побоюючись за своє життя, він емігрував до австрійського міста Габльонц. В 1949 році композитор переїхав на постійне місце проживання в США у місто Буффало, де він продовжував творити.
Найвідомішими творами Василя Безкоровайного є: дитяча опера «Казка про червону шапочку» та «Українська різдвяна увертюра».

Comments

.,.,.,.