Карл Ратгаус – композитор, який прославив Тернопіль

В свій час його твори виконували найкращі диригенти світу, однак Друга світова війна змінила його життя. Повідомляє “Ternopil-trend“.

Дитинство та юність Карла Ратгауса

Карл Леонард Бруно Ратгаус народився 16 вересня 1895 року в Тернополі. Хлопчик виховувався в сім’ї єврея та польки. З самого раннього дитинства він захоплювався музикою і вже в 7 років дитина створила свою першу музику. В 14-річному віці юний Карл написав першу композицію для оркестру.

На межі 19 та 20 століття Тернопіль добре розвивався, в місті з’явилися перші комунікації: електрика, водогін та центральна каналізація. В той же час євреї, поляки та українці мирно співіснували без жодних конфліктів. Розвивалися і сфери культури.

Карл Ратгаус вирішив пов’язати своє життя з музикою та в 1913 році вступив до Віденської музичної академії. Життя перед талановитим юнаком лише починало відкривати свої перспективи, коли розпочалася Перша світова війна, що перекреслила все.

Карл

Протягом 1918-1919 років майбутній композитор служив у австрійському війську. Після завершення служби в 1920 році він переїхав в Берлін, де жив його вчитель – композитор Франц Шрекер.

Дослідники музичного мистецтва стверджують, що тернополянину не вдалося осісти в Берліні і він змушений був переїхати до Відня – міста, яке він ніколи не любив. Лише в 1926 році Карл Ратгаус знову повернувся до Берліну. На думку композитора, саме це німецьке місто було осередком музичного та культурного життя в Європі. В Берліні уродженець Тернополя отримав визнання як композитор, хоча й до цього виступав на європейських сценах.

Творчість Карла Ратгауса

В 1930 році композитор написав оперу «Чужа земля», в якій розповідалося про важку долю емігрантів. Ця тема була йому близькою, оскільки він сам багато років відчував себе емігрантом. Однак, опера не мала успіху.

В цьому ж році він написав музику до фільму «Вбивця Дмітрій Карамазов», що принесло йому заслужену славу. Музику уродженця Тернопільщини можна почути в таких фільмах як «Trunks of Mr. O. F.» та «Here’s Berlin». Відомі німецькі композитори вважали за честь виконувати музику тернополянина.

Однак, всі творчі плани перекреслило зростання популярності нацизму в Німеччині та початок Другої світової війни.

В 1932 році композитор разом з сім’єю змушений був покинути Німеччину, побоюючись за своє життя та життя рідних. І це було правильним рішенням, адже якби він залишився в Берліні, міг стати жертвою нацизму. Однак, ці події назавжди відбилися на його долі та приносили страждання до кінця життя.

Карл Ратгаус втратив себе як серйозного композитора. Уродженець Тернопільщини перебрався в США, де він так і не зміг знайти собі роботи. Його постановки на Бродвеї не були успішними.

В той же час німецька влада заборонила його композиції. Нацизм називав його твори «занепадницькою музикою». Це завдало сильного удару Карлу Ратгаусу. Протягом кількох років він займався написанням композицій, проте відмовлявся їх публікувати.

Лише після тривалих пошуків композитору вдалося знайти роботу в Queens College, де він викладав музику. З того часу він писав композиції лише для своєї викладацької діяльності та для власного задоволення.
 

Comments