Рудольф Залуцький: історія театрального шляху творця “Цвіркуна” 

ик, який сповідував у драмі яскраве, “модерне” дійство. Він творець естрадного і камерного театру “Цвіркуна”, що працював над нетиповим жанром українського театрального мистецтва – ревю. Більше розповість Тернопіль Тренд.  

Театральний шлях Рудольфа (Романа) Залуцького 

Народився Рудольф (Роман) Залуцький 7 квітня 1891 року в невеликому селищі міського типу Козова на Тернопільщині. Навчався у Бережанській гімназії, невдовзі – у Львівському національному університеті ім. І. Франка на біологічному факультеті. Але з природничими науками так і не склалося. Натомість, коли Рудольфу виповнилося 20 років, захопився театром і долучився до трупи першого професійного українського театру у Львові “Української бесіди”, відомий ще як “театр Стадника”. Працював там у період з 1911 по 1914 роки. Залуцький спробував непросту “чашу” театрального актора, до того ж лише початківця. А так, як потрібної освіти, а тим паче знань, у хлопця не було, це виявилося складніше ніж здавалося.

Джерело: фото esu.com.ua 

Але жага до сцени виявилася сильнішою, до того ж Рудольф Залуцький як для початківець витримав усі випробування й досить непогано тримався на сцені. Так розпочався шлях на велику професійну сцену, де виступав під псевдонімом Олесь Остоя.

Війна змусила молодого амбіційного театрального діяча на деякий час призупинитися. Рудольф Залуцький з 1914 по 1918 роки служив у австрійській армії. Вже по завершенню бойових дій переїжджає до Станіславова (Івано-Франківська), де організовує свій Буковинський український народний театр. Щоправда, проіснував він лише рік. 

Рудольф Залуцький у переліку акторів вистави “Наталка Полтавка” театру “Руська бесіда”. Джерело: фото openkurbas.org

У 20-х роках ХХ століття був художнім керівником Польського аматорського театру при товаристві “Ґвязда”. На його сцені вперше здійснив постановку п’єси комедії-жарту І. Карпенка-Карого “Паливода XVIII століття”. У ній зіграв одну з основних ролей – Турського, товариша графа.

По закінченню Другої Світової війни виїхав до Польщі, де проживав у Вроцлаві. Земне життя українського театрального актора Рудольфа (Романа) Залуцького обірвалося 16 квітня 1966 року. 

Театр “Цвіркун”

У 30-х роках проживав у Львові. Там організував ще один театр з цікавою назвою “Цвіркун”. На відміну від попередніх, проіснував аж до початку Другої Світової війни. Розміщувався на площі Данила Галицького в будинку Ремісничої палати. “Цвіркун” мав досить модний репертуар, з складався зі скетчів, танців і співів. За своєю формою – камерний та естрадний. Його театральна трупа працювала з новим жанром в українському театральному мистецтві – ревю. Тому його ще інколи називають “ревієвий театрик”. 

До “Цвіркуна” увійшли актори колишнього театру “Української бесіди”, на сцені якого свого часу вперше дебютував Залуцький. Окрім цього, зустрічалися й інші відомі артисти міста: С. Орлян, І. Купчинська, Г. Кульчицька, А. Юрчакова, С. Чудівська тощо. 

Джерело: фото з матеріалу Львівський український театр-ревю “Цвіркун” на www.academia.edu 

Свої вистави традиційно розпочинали о 19:30. І, переконуємо, що вони були одними з найбільш обговорюваних. З репертуару “Цвіркуна” часто поширювалися у маси анекдоти й цікаві думки. Дотепним українським гумором театру Залуцького щиро захоплювалися усі львів’яни й гості міста. На сцені сатирично зображали суспільні відносини, існуючі проблеми, а також демонстрували співи й танці. Репертуар, звісно, що включав у себе й вистави  українських, а також іноземних драматургів. Це, зокрема: С.Гулака-Артемовського, Г. Квітки-Основ’яненка, Ю. Крашевського, С. Бєлої, Г. Лужницького та багато інших. 

Джерело: фото з матеріалу Львівський український театр-ревю “Цвіркун” на www.academia.edu 

З успіхом на театральній сцені відіграли “Нещасне кохання”, “Ой не ходи, Грицю”, “Черці”, “Наталку Полтавку”, ревю – “Бо хто не ризикує”, “Все для ідеї!”, “Весняні настрої”, “Не банкротуємо” тощо. Багато ревю “цвіркунів” наділені патріотичним елементом, наприклад: українські пісні та їх інсценізація, народні танці, традиційне вбрання, картини стрілецького життя. 

“Цвіркун” постійно гастролював за межами Львівщини. Поступово, але він зникає зі сторінок періодики. Спробували відновити колишню велич у 1938 році, однак, на жаль, без успіхів. Згодом його акторів почали помічати у складі інших театральних труп. Так, 1939 рік вважають історичним закінченням театру “Цвіркун” Рудольфа Залуцького. 

Найпопулярніші ролі Олеся Остоя

Роман Залуцький не лише здійснював постановки вистав за творами відомих українських драматургів і письменників, але й сам ставав частиною спектаклю на сцені. Найбільш запам’ятався у ролі Миколи “Наталки Полтавки”, Савросова “Воскресіння” В. Чубатого та Остапа з “Нещасного кохання” Л. Манька. Виступав на сцені “Цвіркуна” як Олесь Остой.  

Comments

.,.,.,.