Історія Кременецької школи мистецтв ім. М. Вериківського

В історичній частині Кременця, неподалік головної вулиці міста, немов би у самому його серці, знаходиться Кременецька школа мистецтв ім. М. Вериківського. Історія цієї будівлі є досить цікавою та насиченою. Мало хто знає, що спочатку будівля була розкішним маєтком, що побудували у XIX столітті, а як навчальний заклад запрацювала з початком Другої Світової війни. Далі на ternopil-trend.

Як маєток став школою мистецтв?

Давня будівля, що тепер величають Кременецькою школою мистецтв ім. М. Вериківського, колись давно збудували як приватну резиденцію. Деякий час будівля слугувала житлом місцевому сановнику. Те, якою споруда дійшла до наших днів дуже відрізняється від її початкового вигляду. Тоді ще вона не була такою “масивною”. Та історія маєтку не проста. Не довго у ній вирувало щасливе життя. З початком Першої Світової війни приміщення використовували у якості шпиталю. Тут надавали допомогу пораненим бійцям і всім тим, хто її насправді потребував. Не встигло людство оговтатися від кривавої війни, як невдовзі, у 1939 році розпочалася інша, ще більш кривавіша. Та маєток пережив і ці події. 

Джерело: фото zabytki.in.ua

Прихід радянської влади на українські землі супроводжувався початком нових порядків. Це заторкнуло вже нинішню школу мистецтв. Маєток було ліквідовано як приватну власність. Будівлю передали під перебудову в навчальний заклад, планували створити музичну школу. І таки створили, та ще й яку! Вона була однією з найкращих на території Тернопільської області. Двері колишнього маєтку тепер відчинялися тепер не для господарів, а для дітей і дорослих, що прагнули пов’язати своє життя з музикою. Ця знакова подія відбулася у 1939 року. З того часу заняття тут проводяться регулярно. Щоправда, призупинити навчальний процес довелося в 1944 році через бої. 

Ремонтні роботи 

У 70-х роках навчальний заклад зазнав масштабної реконструкції. Докорінно змінився вигляд фасаду, його декоративні елементи та внутрішні приміщення. Це був вимушений крок, адже сама споруда з плином років ставала дедалі крихкою і потребувала ремонтних робіт. Ще одні реставраційні роботи розпочали у 2008 році. Та завершити їх вдалося лише недавно. Її відродження ускладнювалося жахливим станом, оскільки  15 років будівля перебувала у жахливому стані. Та відновлювальні роботи не завершилися. Вони ще тривають й досі. Залишилося ще декілька приміщень, які необхідно відновити, щоб школа могла знову запрацювати як колись. 

Джерело: фото wikimapia.org

Архітектурний стиль споруди

Фасаду музичної школи в Кременці притаманний класичний стиль. Це не дуже велика, двоповерхова споруда, що з 70-х років отримала свій нинішній вигляд. Тоді ж завдяки прибудові вдалося збільшити її в розмірах. Де-не-де збереглися старі, ще перші, колишні обробки фасаду та стін. Це декор віконних прорізів та центрального входу будинку. Архітектурна пам’ятка ХІХ століття дещо схожа у стилі з іншими схожими будівлями тих років Кременця, проте є дещо “пишнішою” і більш декоративно оформленою. Її основна родзинка – домінанти крил. 

Джерело: фото terminovo.te.ua

Особливість навчального процесу 

Навчальний процес у Кременецькій школі ім. М. Вериківського здійснює більше 40 вчителів. У приміщенні діють кілька музичних відділів: струнно-смичковий, фортепіанний, вокально-хоровий, духовий та інші. А ще варто зазначити про ансамблі, які розвиваються на базі мистецького закладу. Їх тут декілька. Є як ансамблі для дітей, так і для дорослих. 

Джерело: фото wikimapia.org

Comments

.,.,.,.