Віктор Морозов: становлення кар’єри та  перші українські рок-гурти

Прихід в українську культуру у 80-90-х роках ХХ століття рок-культури, зокрема рок-музики, спровокувала злам радянської ідеології. Головні ідеї української рок-музики поширювалися ще напередодні Незалежності та в перші її роки. На Заході України становлення нової культури відбувалося жвавіше, аніж, наприклад на Сході. Український співак і композитор, засновник перших українських рок-гуртів в Україні брав активну участь у цьому процесі. Він – творець “Quo vadis” у Львові. Далі на ternopil-trend.

Становлення композитора

Рок-музика чи не найперше прийшла до Львова ще у 60-х роках ХХ століття. Тоді ж вона з’явилася на Тернопільщині. Ймовірно послаблення радянської влади та її тоталітарної систему дозволило проникнути західній культурі в Україну. Ще будучи школярем в УРСР, Віктор Морозов почав захоплюватися рок-н-роллом. Народився 15 червня 1950 року в історичному Кременці, що на півночі Тернопільської області. Його батько був військовим, а мати працювала секретарем на Кременецькому цукровому заводі. Батьки Морозова хотіли, щоб хлопець виріс музикантом, тому вирішили відправити його на навчання до Кременецької музичної школи. Віктор опановував фортепіано. 

Джерело: фото musicscore.ms 

Через рік він заявив, що йому не подобається фортепіано та й узагалі будь-яка музика. Він її люто ненавидів. Проте через декілька років, ще будучи у Кременці помітив, як дівчата захоплюються чоловіками-музикантами. Саме це і справило на майбутнього композитора неабияке враження. Він почав самостійно опановувати гру на гітарі. Ще у Кременці  Віктор Морозов змайстрував свою першу електрогітару, на якій декілька років поспіль виступав. 

Навчався у Львові на факультеті англійської філології, проте за публікацію у періодиці “Скриня” на останньому курсі Львівського університету був виключений з числа студентів. Ще студіюючи у ВИШі, приїздив із своєю саморобною гітарою на концерти. У місті Лева Віктор Морозов започаткував свою “рок-культуру” та створив перші рок-гурти. 

Група “Арніка”

Віктор Морозов повністю присвятив себе музиці. Він разом із друзями заснував групу “Арніка”, що здобула популярність ще у 70-80-х роках у Львові. “Арніка” записали на Всесоюзній фірмі “Мелодія” 3 платівки. Одна з них містила чимало українських народних пісень. Наприклад, стара народна пісня “Чорна рілля ізобрана” була повністю обробленою Віктором Морозовим. 

У гурті “Арніка” Морозов був співаком і гітаристом. Та після відходу від керівницької посади О. Дутко та В. Кота, ці обов’язки через деякий час почав виконувати український маестро. Він став очолювати гурт.

ВІА “Арніка”, 1970-ті роки ХХ століття. Джерело: фото photo-lviv.in.ua

Колишні учасники “Арніки” досягли значних висот у музичній кар’єрі. Для декого це була лише перша сходинка у їх професійному становленні. У 2000 році колишній музикант гурту Віктор Морозов зібрав усіх членів  “Арніки” та виступив із ними на концерті з нагоди 10-річчя “Революції на граніті”. 

Обкладинка платівки ВІА “Арніка”, 1977 рік. Джерело: фото photo-lviv.in.ua

У Радянському Союзі спостерігалися переслідування рок-музикантів та рок-музики. Деякі музичні твори зазнавали заборон і вважалися націоналістичними. Серед пісень львівського гурту “Арніка” було декілька, що не сподобалися тогочасному уряду. Виконання пісні- лауреату “Чорна рілля ізорана” мала б принести “Арніці” ще більшого успіху, проте повернувшись до Львова, усі члени отримали наказ про розформування гурту. Це стало фатальним у історії існування “Арніки”. 

Гурт було врятовано завідувачем аптекоуправління Вірою Васильєвою. Вона влаштувала до себе Віктора Морозова вантажником. Завдяки їй, хлопця не виключили з комсомолу. 

Театр-кабаре “Не журись!” та інші проєкти

Після “Арніки” працював у “Смерічці” і брав участь у створенні театру-кабаре у Львові “Не журись!”. Ще у роки Радянського Союзу уславився завдяки своїй сатирі та відродженю пісень січових стрільців, які влада заборонила. Театр “Не  журись!” був популярним у останні роки існування СРСР. Вже тоді на його виступах висміювалася радянська влада, співали заборонених українських пісень і навіть виконали гімн України вперше за багато років. 

Театр-кабаре “Не журись!” (1989) і джаз-капела “Не журись” (1947-50). Джерело: фото Facebook Victor Morozov

Засновниками естрадного театру “Не журися” були Андрій Панчишин, Віктор Морозов і Юрій Винничук. У виставах брали участь Олег Лихач, Тетяна Каспрук, Богдан Стельмах, Марічка Бурмаку та інші. 

Джерело: фото ukrmusic.online

Віктор Морозов був одним із творців проєкту “Четвертий кут”, гуртів ”Батяр-Бенд Галичина” та “Мертвий півень”. Разом із ними видав кілька сольних альбомів: “Треба встати і вийти”, “Тільки ві Львові”, “Армія Світла”, “Афродизіяки” та інші. Наприклад популярний гурт “Мертвий півень” зародився у Львові, в університетському середовищі серед студентів, що лише починали свій музичний шлях. 

Гурт “Quo vadis”

Для багатьох Віктор Морозов є знаним як засновник першого рок-гурта у стилі біг-біт ( жанр у рок музиці 60-70-х років ХХ століття) “Quo vadis”, що в перекладі з латинської “Куди йдеш?”. 

Стиль біг-біт ще дуже часто називають “мерсібітом”. Це таке собі поєднання скіффлу, рок-н-ролу, ритм-н-блюзу та соулу. Його вважають передвісником музичного жанру рок. Пісні в стилі біг-біт є легкими до запам’ятовування, а у музиці домінуючою виступає чистий звук гітари, сильний вокал тощо. 

“Quo vadis” Джерело: фото www.uaestrada.org 

Цей стиль був особливо серед молоді у 60-х- початку 70- х років. Згодом біг-біт витіснили інші стилі у рок-музиці. В Україні відомими представниками цього жанру є ВІА “Смерічка”, чернівецького естрадного вокально-інструментального ансамблю та львівська “Арніка”, солістом і гітаристом якої був Віктор Морозов. 

У Львові виник ще на початку 70-х років. Цікаво те, що “Quo vadis” існували при Фізико-механічний інститут ім. Г.В. Карпенка НАН України. Складалася група із 6 музикантів. Віктор Морозов був солістом і грав на 12-струнній гитарі. Вже у перший рік  “Quo vadis” перемогли на пісенному конкурсі “Львів весна-71”. Вони виступили з українською народною піснею в обробці Морозова “Чорна рілля ізорана”. Чорна рілля ізорана була шанована серед рок-музикантів. Її виконували гурти “Вій”, “Колір ночі” та “Полин”. 

Віктор Морозов. Джерело: фото lviv.com

Гурт“Quo vadis” проіснував недовго. Після розпаду, Віктор Морозов перейшов до “Арніки”. 

Перша група Віктора Морозова існувала ще у Кременці. У її складі перебувало 4 школярі. Вони виступали на танцях і вечорах у будинку культури. Спочатку група не мала назви, але потім, при більш “серйозних” виступах виникла потреба в її найменуванні. Вона називалася “Quo vadis”, тобто “Куди йдеш”. Віктор Морозов став першим засновником українського рок-гурту, а після розпаду “Quo vadis” у Кременці, такою ж назвою величали вже нам відомий львівський гурт. 

Дискографія 

Пісні Віктора Морозова почали зароджуватися ще на початку 70-х років ХХ століття. Він виконував їх на українську поезію та слова класиків. На сьогодні музична дискографія композитора складається з 20 альбомів. У 1993 році було видано “Через зіроньку ясну”, а через рік “Четвертий кут” виданий спільно з гуртом. 

Спільно із гуртом “Мертвий півень” Віктор Морозов випустив студійний альбом у 2003 році “Афродизіяки”. Український композитор створював музику на поезію О. Лишеги, В. Неборака, І. Малковича, Я. Довгана та інших поетів. У 2013 році було випущено “Батярський блюз”. 

Віктор Морозов і Євромайдан

Коли у 2013 році в Києві спалахнули перші протестні акції  проти влади, а згодом це переросло у Євромайдан, Віктор Морозов не міг залишатися осторонь як митець. 

Джерело: фото Гордій Малкович

Він разом із українським письменником Юрієм Винничуком та бардом Андрієм Панчишином записали гумористично-сатиричні пісні національної тематики. У 2016 році брав участь у проєкті “Наш Шевченко: шлях до свободи” у Канаді.

Comments

.,.,.,.