Прихід в українську культуру у 80-90-х роках ХХ століття рок-культури, зокрема рок-музики, спровокувала злам радянської ідеології. Головні ідеї української рок-музики поширювалися ще напередодні Незалежності та в перші її роки. На Заході України становлення нової культури відбувалося жвавіше, аніж, наприклад на Сході. Український співак і композитор, засновник перших українських рок-гуртів в Україні брав активну участь у цьому процесі. Він – творець “Quo vadis” у Львові. Далі на ternopil-trend.
Становлення композитора
Рок-музика чи не найперше прийшла до Львова ще у 60-х роках ХХ століття. Тоді ж вона з’явилася на Тернопільщині. Ймовірно послаблення радянської влади та її тоталітарної систему дозволило проникнути західній культурі в Україну. Ще будучи школярем в УРСР, Віктор Морозов почав захоплюватися рок-н-роллом. Народився 15 червня 1950 року в історичному Кременці, що на півночі Тернопільської області. Його батько був військовим, а мати працювала секретарем на Кременецькому цукровому заводі. Батьки Морозова хотіли, щоб хлопець виріс музикантом, тому вирішили відправити його на навчання до Кременецької музичної школи. Віктор опановував фортепіано.

Через рік він заявив, що йому не подобається фортепіано та й узагалі будь-яка музика. Він її люто ненавидів. Проте через декілька років, ще будучи у Кременці помітив, як дівчата захоплюються чоловіками-музикантами. Саме це і справило на майбутнього композитора неабияке враження. Він почав самостійно опановувати гру на гітарі. Ще у Кременці Віктор Морозов змайстрував свою першу електрогітару, на якій декілька років поспіль виступав.
Навчався у Львові на факультеті англійської філології, проте за публікацію у періодиці “Скриня” на останньому курсі Львівського університету був виключений з числа студентів. Ще студіюючи у ВИШі, приїздив із своєю саморобною гітарою на концерти. У місті Лева Віктор Морозов започаткував свою “рок-культуру” та створив перші рок-гурти.
Група “Арніка”
Віктор Морозов повністю присвятив себе музиці. Він разом із друзями заснував групу “Арніка”, що здобула популярність ще у 70-80-х роках у Львові. “Арніка” записали на Всесоюзній фірмі “Мелодія” 3 платівки. Одна з них містила чимало українських народних пісень. Наприклад, стара народна пісня “Чорна рілля ізобрана” була повністю обробленою Віктором Морозовим.
У гурті “Арніка” Морозов був співаком і гітаристом. Та після відходу від керівницької посади О. Дутко та В. Кота, ці обов’язки через деякий час почав виконувати український маестро. Він став очолювати гурт.

Колишні учасники “Арніки” досягли значних висот у музичній кар’єрі. Для декого це була лише перша сходинка у їх професійному становленні. У 2000 році колишній музикант гурту Віктор Морозов зібрав усіх членів “Арніки” та виступив із ними на концерті з нагоди 10-річчя “Революції на граніті”.

У Радянському Союзі спостерігалися переслідування рок-музикантів та рок-музики. Деякі музичні твори зазнавали заборон і вважалися націоналістичними. Серед пісень львівського гурту “Арніка” було декілька, що не сподобалися тогочасному уряду. Виконання пісні- лауреату “Чорна рілля ізорана” мала б принести “Арніці” ще більшого успіху, проте повернувшись до Львова, усі члени отримали наказ про розформування гурту. Це стало фатальним у історії існування “Арніки”.
Гурт було врятовано завідувачем аптекоуправління Вірою Васильєвою. Вона влаштувала до себе Віктора Морозова вантажником. Завдяки їй, хлопця не виключили з комсомолу.
Театр-кабаре “Не журись!” та інші проєкти
Після “Арніки” працював у “Смерічці” і брав участь у створенні театру-кабаре у Львові “Не журись!”. Ще у роки Радянського Союзу уславився завдяки своїй сатирі та відродженю пісень січових стрільців, які влада заборонила. Театр “Не журись!” був популярним у останні роки існування СРСР. Вже тоді на його виступах висміювалася радянська влада, співали заборонених українських пісень і навіть виконали гімн України вперше за багато років.

Засновниками естрадного театру “Не журися” були Андрій Панчишин, Віктор Морозов і Юрій Винничук. У виставах брали участь Олег Лихач, Тетяна Каспрук, Богдан Стельмах, Марічка Бурмаку та інші.

Віктор Морозов був одним із творців проєкту “Четвертий кут”, гуртів ”Батяр-Бенд Галичина” та “Мертвий півень”. Разом із ними видав кілька сольних альбомів: “Треба встати і вийти”, “Тільки ві Львові”, “Армія Світла”, “Афродизіяки” та інші. Наприклад популярний гурт “Мертвий півень” зародився у Львові, в університетському середовищі серед студентів, що лише починали свій музичний шлях.
Гурт “Quo vadis”
Для багатьох Віктор Морозов є знаним як засновник першого рок-гурта у стилі біг-біт ( жанр у рок музиці 60-70-х років ХХ століття) “Quo vadis”, що в перекладі з латинської “Куди йдеш?”.
Стиль біг-біт ще дуже часто називають “мерсібітом”. Це таке собі поєднання скіффлу, рок-н-ролу, ритм-н-блюзу та соулу. Його вважають передвісником музичного жанру рок. Пісні в стилі біг-біт є легкими до запам’ятовування, а у музиці домінуючою виступає чистий звук гітари, сильний вокал тощо.

Цей стиль був особливо серед молоді у 60-х- початку 70- х років. Згодом біг-біт витіснили інші стилі у рок-музиці. В Україні відомими представниками цього жанру є ВІА “Смерічка”, чернівецького естрадного вокально-інструментального ансамблю та львівська “Арніка”, солістом і гітаристом якої був Віктор Морозов.
У Львові виник ще на початку 70-х років. Цікаво те, що “Quo vadis” існували при Фізико-механічний інститут ім. Г.В. Карпенка НАН України. Складалася група із 6 музикантів. Віктор Морозов був солістом і грав на 12-струнній гитарі. Вже у перший рік “Quo vadis” перемогли на пісенному конкурсі “Львів весна-71”. Вони виступили з українською народною піснею в обробці Морозова “Чорна рілля ізорана”. Чорна рілля ізорана була шанована серед рок-музикантів. Її виконували гурти “Вій”, “Колір ночі” та “Полин”.

Гурт“Quo vadis” проіснував недовго. Після розпаду, Віктор Морозов перейшов до “Арніки”.
Перша група Віктора Морозова існувала ще у Кременці. У її складі перебувало 4 школярі. Вони виступали на танцях і вечорах у будинку культури. Спочатку група не мала назви, але потім, при більш “серйозних” виступах виникла потреба в її найменуванні. Вона називалася “Quo vadis”, тобто “Куди йдеш”. Віктор Морозов став першим засновником українського рок-гурту, а після розпаду “Quo vadis” у Кременці, такою ж назвою величали вже нам відомий львівський гурт.
Дискографія
Пісні Віктора Морозова почали зароджуватися ще на початку 70-х років ХХ століття. Він виконував їх на українську поезію та слова класиків. На сьогодні музична дискографія композитора складається з 20 альбомів. У 1993 році було видано “Через зіроньку ясну”, а через рік “Четвертий кут” виданий спільно з гуртом.

Спільно із гуртом “Мертвий півень” Віктор Морозов випустив студійний альбом у 2003 році “Афродизіяки”. Український композитор створював музику на поезію О. Лишеги, В. Неборака, І. Малковича, Я. Довгана та інших поетів. У 2013 році було випущено “Батярський блюз”.
Віктор Морозов і Євромайдан
Коли у 2013 році в Києві спалахнули перші протестні акції проти влади, а згодом це переросло у Євромайдан, Віктор Морозов не міг залишатися осторонь як митець.

Джерело: фото Гордій Малкович
Він разом із українським письменником Юрієм Винничуком та бардом Андрієм Панчишином записали гумористично-сатиричні пісні національної тематики. У 2016 році брав участь у проєкті “Наш Шевченко: шлях до свободи” у Канаді.