Тернопільщина є колискою талановитого митця, українського режисера та актора Леся Курбаса. Саме він заклав нове підґрунтя у формуванні сучасного українського театру і мистецтва в регіоні. Далі на ternopil-trend.
Хто такий Лесь Курбас?
Лесь Курбас або Олександр-Зенон Степанович Курбас народився в мальовничому місті Самбір, що на Львівщині, у родині талановитих акторів. Що цікаво, у майбутньому драматург продовжуватиме сімейну справу.
Незважаючи на те, що Курбас тривалий час мешкав у Львові та Києві, його життя тісно пов’язане з Тернопільщиною. У нашому краї митець здобував освіту в Тернопільській гімназії, а згодом вступив до Львівського університету. Ще студентом Лесь виступав проти полонізації й пригнічення української мови, тому в знак протесту навіть перевівся зі Львова до сучасної Австрії, де продовжив навчатися.
Опісля повернувся до України, де влаштувався в театр українського письменника та історика Гната Хоткевича, що тоді діяв на Галичині. Відтоді у його житті розпочинається активний професійний розвиток у театральному мистецтві. У часи Першої Світової війни Курбасу вдається відкрити власний театр у Тернополі, що мав назву “Тернопільські театральні вечори”. Це принесло йому неабиякого успіху та визнання серед відомих діячів того часу. Згодом переїхав до Києва, де продовжив розпочату справу. Спочатку організував театральну студію, яка пізніше стала “Молодим театром”, працював секретарем тижневика “Театральні вісті” та організував найвідоміший театр “Березіль”, який перевели до Харкова.
Безумовно, у той час Лесь Курбас був дуже публічною людиною. Його вистави мали успіх серед інших існуючих театрів того часу. Проте, не всі вважали його геніальним митцем, а дехто навіть вбачав у ньому ворога народу. Так, декілька п’єс М. Старицького не були зрозумілими для радянських критиків, тому в сторону режисера було висунуто чимало претензій стосовно зображення життя в СРСР.
Це все мало подальший вплив на життя українського митця. Його спочатку звільнили з посади художнього керівника та директора театру “Березіль”, проте на цьому лихо не скінчилося. За нібито участь в УВО і за намір вбити другого секретаря ЦК КП, Курбаса заарештували і ув’язнили, але навіть відбуваючи покарання, драматург не покидав улюблену справу ні на мить. Талановитого Леся було розстріляно у 1937 році, в лісовому урочищі Сандармох. Там навіки спочиває молодий талант України.
Що подарував Тернопільщині талановитий режисер?
Життя Леся Курбаса тісно перепліталося з Тернопіллям. Там він зростав і формував себе як творчу особистість. Можна вважати, що завдяки цьому талановитому режисеру, наш край набуває неабиякого визнання у ХХ столітті.
В нашому регіоні Курбасу вдалося продовжити свій творчий шлях у професійному театрі. У той час Тернопіль було містом, до якого приїжджали зі своїми виставами і славнозвісний Гуцульський театр, і “Руська бесіда”. Тим не менш, всі вони відбувалися за участі геніального режисера. Після навчання, Курбас повертається до України, де спочатку реалізовує себе на Львівщині, проте через початок війни, був змушений переїхати до Тернополя, де продовжуватиме свою діяльність. Звісно, що це було нелегко, адже місто знаходилося в прифронтовій зоні, точилися важкі бої, а інтереси цивільних не були зосереджені навколо культурного життя.
Тим не менш, у 1915 році Курбасу таки вдається додати трішки барв у без того важке життя й він стає очільником “Тернопільських театральних вечорів”, який є важливим фундаментом у формуванні сучасного театру. З нього все розпочалося ще у минулому столітті, проте традиції, які заклав Лесь Курбас, досі існують.
Звісно, що кожен тернополянин не перестає ні на мить пишатися своїм видатним земляком і його вкладом у культурне життя регіону. На Тернопільщині відбувались нові пошуки форм театрального мистецтва, які Курбас успішно втілював і додавав до своїх п’єс. Деякі з них використовували у своїй діяльності й інші відомі режисери того часу, що були пов’язані з театральним життям.
У 1915 році Курбас збирає навколо себе таких як і він, однодумців і поціновувачів мистецтва. Це не тільки професійні актори, але й студентська молодь та любителі, які згодом створили товариство “Тернопільські театральні вечори”. Йому вдалося поставити близько 10 драматичних творів і тридцять вистав. Важливі ідеї й здобутки, які віднайшов на Тернопільщині Курбас, зреалізував на великих сценах у Києві.
Наслідування Курбаса у сучасному театральному мистецтві
Лесь Курбас дав неабиякий поштовх до формування сучасного театру на Тернопільщині. Після нього у тому ж приміщенні, розпочала свою діяльність Тернопільська обласна філармонія, а у 1945 створено перший Тернопільський драматичний театр імені Т. Шевченка, що працює дотепер.
Від 1975 року, впродовж трьох десятиліть, у обласному театрі в Тернополі талановиті режисери здійснювали творчі пошуки, які безпосередньо перегукувались з ідеями та естетичними засадами Леся Курбаса. Це, перш за все, позначилося на виборі репертуару, який краще б репрезентував і розкривав той ідейно-художній зміст, що закладений у художньому творі. Його вдавалося показати завдяки яскравих сценічних форм.
Лесь Курбас залишив нащадкам неабиякий спадок у театральній сфері. Він неодноразово стверджував у своїх працях, що будь-яке мистецтво поділяється на 3 речі: ідеологію, яка є його основою, саме з нього воно народжується, фактуру і публіку, яка сприйматиме цей твір. Насправді, цим і послуговувалися талановиті прийдешники драматурга у Тернополі, наприклад, Я. Геляса, П. Ластівки та інших.
Вибір п’єс до постановок у Тернопільському драматичному театрі в минулому столітті, а також їхня тематика та ідея, тільки підтверджують те, що було взято курс Леся Курбаса щодо творчорчих пошуків. Саме з етапом “перебудови” в історії театрального мистецтва регіону пов’язують прізвище П. Ластівки. Що цікаво, саме його прихід вважають наближенням до естетичних засад Курбаса, яке тоді стало більш цілеспрямованим. У 80-ті роки до репертуару було додано чимало п’єс, що не сковували всю режисерську фантазію, а навпаки, дозволяли митцям виходити за межі лише драматургічного мистецтва й додавати щось своє, авторське.
Найпершою, і мабуть найфеєричнішою, є вистава “Вікторина” Ф. Метлінги. Тоді режисером у Тернопільському драматичному театрі був П. Ластівка. Йому вдалося задекларувати свою творчу концепцію й чітко окреслити рух щодо пошуку нових фиразових форм і засобів у театральному мистецтві. І йому це вдалося.
Фестиваль в пам’ять про Леся Курбаса
Пошук, виявлення та підтримку молоді у сучасному театральному мистецтві за свою мету ставить фестиваль “Тернопільські театральні вечори. Дебют”. Його було започатковано ще у 1999 році, відтоді і дотепер його влаштовують кожного року в обласному центрі. Цей фестиваль став таким єднанням театрального життя від початку до кінця ХХ століття на Тернопільщині. Безумовно, сама назва перегукується з “Тернопільськими театральними вечорами” Леся Курбаса не випадково. Вона ніби воскрешає пам’ять про геніального митця ХХ століття, який зробив неабиякий вклад у розвиток театральної справи в цілому. Це засвідчує і велику шану талановитому режисеру від усієї сучасної мистецької громади.
Такий захід дає можливість відслідкувати всі сучасні та новомодні тенденції не тільки українського, але й європейського театру. Актори, режисери та всі ті, хто має справу з виставами, мають змогу обмінятися досвідом з колегами, дізнатися щось нове, обговорити та вирішити проблеми розвитку мистецтва, а також стати одним із тих, хто його збагатить.