Автор легендарної пісні «Ой у лузі червона калина» родом з Тернопільщини

Народна пісня «Ой у лузі червона калина» стала гімном боротьби українського народу проти російських окупантів. Ще в перші тижні війни лідер гурту «Бумбокс» Андрій Хливнюк виконав «Ой у лузі червона калина» на вулицях столиці. Відтоді її переспівали ледь не в усьому світі.

Однак, мало хто знає, що автор легендарної пісні Степан Чарнецький родом з Тернопільської області. Повідомляє «Ternopil-trend» з посиланням на «Суспільне». Саме уродженця села Шманьківці Чортківського району вважають творцем гімну Українських січових стрільців. Більше на ternopil-trend.in.ua.

Постать Степана Чарнецького

Степан Чарнецький був відомим культурним та громадським діячем, автором збірок поезій та літературно-мистецьких статей. Він народився 21 січня 1881 року в родині селянина. Степан Чарнецький був тринадцятою дитиною у сім’ї.

У ранньому віці поет залишився без батька, який згорів від тифу. Степан Чарнецький закінчив початкову школу в Станіславі, згодом продовжив навчання в гуманітарній та реальній гімназіях у Львові.

Вищу освіту талановитий уродженець Тернопільщини здобув у Вищій політехнічній школі на інженерному факультеті.

Степан Чарнецький з юного віку брав активну участь в громадському та політичному житті України. Зокрема, він був активістом молодіжних товариств, учасником літературного гуртка «Молода муза», а також співав у хорі товариства «Основа».

В різні роки Степан Чарнецький очолював видання «Український вісник» та «Український голос». Також поет активно співпрацював з журналами «Життя і мистецтво», «Ілюстрована Україна», «Молода Україна», «Новий час», «Українське слово» та іншими.

Слід зазначити, що і до наших днів зберігся будинок Чарнецьких в селі Шманьківці. А у 2001 році одну з вулиць села перейменувала в честь знаменитого уродженця Степана Чарнецького.

26 травня 1991 року в рідному селі поета вперше пройшов фестиваль з однойменною назвою «Червона калина». В честь 110-ї річниці з дня народження Степана Чарнецького встановили пам’ятник та висадили 110 кущів червоної калини.

Як була створена пісня «Ой у лузі червона калина»

Степан Чарнецький написав легендарний гімн Українських січових стрільців в 1914 році. В той час він якраз працював над постановкою твору Василя Пачовського «Сонце руїни», де оповідалося про життя гетьмана Дорошенка.

У фіналі постановки мала звучати пісня «Чи я в лузі не калина була». Однак, Степан Чарнецький вирішив замінити її на народну пісню «Розлилися круті бережечки», в якій він переробив декілька рядків, аби текст краще підійшов до вистави. Натомість останні рядки поет залишив без змін. Також Степан Чарнецький створив нову мелодію наближену до народної.

Вистава та пісня здобули популярність, особливо її останній куплет «Ой у лузі червона калина». В 1914 році чотар Українських Січових Стрільців почув пісню та додав до неї ще три куплети, які разом стали гімном УСС.

24 серпня 1991 року у Верховній Раді після проголошення незалежності України депутати разом з В’ячеславом Чорноволом виконали уривок з легендарної пісні «Ой у лузі червона калина».

Comments

.,.,.,.